Hoppa till sidans innehåll

Tipspromenader


 

Välkommen till Ymergårdens tipspromenader!

Under våren 2020 har vi planerat att ha tipspromenader följande datum:

9 februari, 16 februari, 23 februari, 1 mars, 8 mars, 15 mars, 22 mars, 29 mars, 5 april, måndag 13 april, 19 april.

Med reservation för ändringar.

Kommande promenad:  Söndag 9 februari med Orienteringssektionen som arrangör (med reservation för ändringar)

Tipspromenad kl 9.30-12.00

Serveringen öppen från kl 10.00

Välkomna!

Extravinst lottas ut.

Rätt rad och vinnare från senaste tipspromenaden hittar du nedan.

 

Söndag 26 januari 2020, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 95 vuxna   25 barn

Skiljefråga: 1011     Barnrebus: Födelsedagsfest

Rätt rad;

2 X 2 X 1 1 X X 2 X JA JA NEJ NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Anders Jonsson Brämhult

15

641

2.

Robert Dahl

Borås

14

1000

3.

Peter Maksinen

Sandared

14

1000

4.

Rolf Granath

Borås

14

1000

5.

Henrik Söderström

Borås

 

 14

 

 1250

Extravinst     Ida Jogeland, Borås

 

Söndag 19 januari 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 108 vuxna   23 barn

Skiljefråga: 477     Barnrebus: Ingen snö i vinter

Rätt rad;

1 X 2 2 1 1 1 2 X X NEJ JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Tomas Kjellberg Borås

15

227

2.

Tine Kjellberg

Borås

15

223

3.

Lena Lundgren

Ljung

14

360

4.

Susanne Blomqvist

Borås

14

602

5.

Suzanne Harden Thor

Dannike

 

14

 

350

Extravinst     Thomas Christensson, Borås

 

 

Söndag 12 januari 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 86 vuxna   15 barn

Skiljefråga: 112     Barnrebus: Nu blir det vinter

Rätt rad;

X X 2 2 1 1 X 1 2 1 JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Richard Andersson Borås

14

85

2.

Kent Andersson

Borås

13

102

3.

Morgan Särnbäck

Sandared

13

123

4.

Tommy Josefsson

Borås

13

 

5.

Frida Mårtensson

Borås

 

12

 

113

Extravinst     Ingela Andersson, Borås

 

Måndag 6 januari 2020, Ymergården 

Arrangör:P-gruppen:  Antal deltagare 153 vuxna   28 barn

Skiljefråga: 139     Barnrebus: Tomten har åkt hem

Rätt rad;

X 2 X 1 2 1 X X 1 1 JA JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Tomas Göransson Borås

15

114

2.

Tobias Ragnarsson

Brämhult

15

94

3.

Caroline Swedengren

Sexdrega

14

132

4.

Lars Broberg

Frufällan

14

148

5.

Mia Solhage

Borås

 

14

 

162

Extravinst     Boris Jönsson, Brämhult

 

Söndag 1 december 2019, Ymergården 

Arrangör:Motionssektionen:  Antal deltagare 132 vuxna    barn

Skiljefråga: 166     Barnrebus: Tomten är här idag

Rätt rad;

2 1 X 1 2 2 2 1 1 X JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Gunvor Holm Brämhult

14

132

2.

Per Liljegren

Borås

13

176

3.

Helena Liljegren

Borås

13

153

4.

Stefan Hall

Brämhult

13

144

5.

Staffan Kropp

Borås

 

13

 

132

Extravinst     Susanna Ingemarsson

 

 

 

Söndag 24 november 2019, Ymergården 

Arrangör:Meninmotion:  Antal deltagare 107 vuxna  17 barn

Skiljefråga: 140     Barnrebus: Snart är julen här

Rätt rad;

X 2 2 1 1 1 X 2 2 1 NEJ JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Judith Tingsvik Sparsör

15

189

2.

Eva Andreasson

Brämhult

13

101

3.

Lars-Gunnar Andreasson

Brämhult

13

166

4.

Lennart Brännmark

Borås

12

144

5.

Claes Svensson

Dalsjöfors

 

12

 

123

Extravinst     Maria Johansson, Borås

 

Söndag 17 november 2019, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 19 vuxna  3 barn

Skiljefråga: 226     Barnrebus: Bamse åker skidor

Rätt rad;

X 2 2 1 2 1 X 2 1 X JA JA JA JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marie Sehlin Borås

13

175

2.

Stefan Sehlin

Borås

12

150

3.

Lena Gustafsson

Borås

11

224

4.

Emma Kallin

Borås

11

185

5.

Jim Alfredsson

Gånghester

 

11

 

170

Extravinst     Toni Saarenpää, Borås

 

Söndag 10 november 2019, Ymergården 

Arrangör: Gymnastiksektionen:  Antal deltagare 110 vuxna  10 barn

Skiljefråga: 21     Barnrebus: Lilla spöket Laban

Rätt rad;

1 X 2 2 1 2 X X 1 1 JA JA NEJ JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Jenny Tingsvik Sparsör

14

5

2.

Lotta André

Borås

14

89

3.

Magdalena Jacobsson

Fristad

13

12

3.

Julia Jacobsson

Borås

13

12

5.

Mikael Edvardsson

Aplared

 

13

 

3,9

 Extravinst     Jennifer Tydén, Brämhult

 

Söndag 3 november 2019, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  10 barn

Skiljefråga: 83     Barnrebus: Lektionstiderna

Rätt rad;

2 2 1 X 1 1 1 1 X 2 JA NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Stefan Lind Dalsjöfors

12

68

2.

Staffan Kropp

Borås

12

56

3.

Kent Andersson

Borås

12

157

4.

Lars Broberg

Frufällan

11

72

5.

Lars Staf

Brämhult

 

11

 

94

 Extravinst     Per-Anders Kumlin, Västra Frölunda

 

Söndag 27 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 101 vuxna  9 barn

Skiljefråga: 216     Barnrebus: Höstlöven faller

Rätt rad;

X 2 X 1 X 2 1 2 2 1 JA NEJ NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Siv Lourents Borås

15

222

2.

Oscar Andersson

Borås

15

245

3.

Kerstin Grähs

Borås

15

82

4.

Hampus Erlandsson

Borås

14

207

5.

Moa Grantz

Borås

 

14

 

223

 Extravinst     Stefan Kropp, Borås

 

Söndag 20 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  23 barn

Skiljefråga: 1419     Barnrebus: Lille Skutt sover

Rätt rad;

X 1 1 1 X 1 2 X 2 2 JA JA NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marjatta Kantola Borås

14

1990

2.

Rolf Granath

Borås

14

2040

3.

Ellen Öjerhed

Brämhult

14

66

4.

Hans Bengtsson

Brämhult

13

1365

5.

Göran Ekengren

Borås

 

13

 

1201

 Extravinst     Carina Westberg, Borås

 

 

 Extravinst     Carina Westberg, Borås

 

Söndag 20 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  23 barn

Skiljefråga: 1419     Barnrebus: Lille Skutt sover

Rätt rad;

X 1 1 1 X 1 2 X 2 2 JA JA NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marjatta Kantola Borås

14

1990

2.

Rolf Granath

Borås

14

2040

3.

Ellen Öjerhed

Brämhult

14

66

4.

Hans Bengtsson

Brämhult

13

1365

5.

Göran Ekengren

Borås

 

13

 

1201

 Extravinst     Carina Westberg, Borås

 

Söndag 13 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 82 vuxna  9 barn

Skiljefråga: 72     Barnrebus: Pippi Långstrump

Rätt rad;

2 1 1 X 1 2 1 X X 2 JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Mikael Edvardsson Aplared

15

73

2.

Margrete Ångman

Borås

15

70

3.

Agneta Forsman

Borås

15

78

4.

Jenny Tingsvik

Sparsör

15

61

5.

Stefan Lind

Dalsjöfors

 

14

 

68

 Extravinst     Hans Bengtsson, Brämhult

 

Söndag 6 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 115 vuxna  19 barn

Skiljefråga: 77  Barnrebus: Bamse cyklar fort

Rätt rad;

2 1 X 2 1 X X 1 1 X JA NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

LO Nordberg Borås

15

77

1.

Bernt Bonerfält

Borås

15

77

3.

Daniel Ekman

Borås

15

78

4.

Lars-Olof Wallin

Borås

15

73

5.

Sara Danfelter

Borås

 

15

 

70

 Extravinst     Karina Andersson Fagerfjäll

 

Söndag 29 september 2019, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 64 vuxna  10  barn

Skiljefråga: 90  Barnrebus: Barnens promenad

Rätt rad;

2 X X X 1 2 1 2 2 X JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niklas Tingsvik Sparsör

15

125

2.

Jenny Tingsvik

Sparsör

15

153

3.

Carina Svensson

Borgstena

14

73

4.

Henric Samuelsson

Gånghester

14

174

5.

Kerstin Samuelsson

Gånghester

 

14

 

423

 Extravinst     Inger Johansson, Borås

 

 

Söndag 22 september 2019, Ymergården 

Arrangör: P-gruppen:  Antal deltagare 63 vuxna  16  barn

Skiljefråga: 110  Barnrebus: Hösten är här igen

Rätt rad;

2 1 1 X 2 X X 2 2 1 JA JA JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Hans Bengtsson Brämhult

15

82

2.

I-B Johansson

Brämhult

14

102

3.

Lars-O Johansson

Brämhult

14

97

4.

Ingela Andersson

Borås

14

130

5.

Thomas Svensson

Borås

 

13

 

125

 Extravinst     Rune Andersson, Borås

 

Måndag 22 april 2019, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 56 vuxna  18  barn

Skiljefråga: 566  Barnrebus: Påskägg med godis

Rätt rad;

2 1 2 2 X X 1 X X 1 JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Barbro Broberg Frufällan

15

705

2.

Agnetha Forsman

Borås

15

888

3.

Margarete Ångman

Borås

15

1010

4.

Lena Bennet

Borås

14

680

5.

Jan Bennet

Borås

 

14

 

807

 Extravinst     Thomas Svensson, Borås

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------

Uppdaterad: 17 JUN 2018 16:40 Skribent: Marita Andersson
.

 

Idrottklubben Ymer

 

 

Ymergården (kartlänk)      

tel. 033-248924    
This is a mailto link

Postadress
Ymergården, Jutabo 
507 90 Borås

 

 

Facebooksidor

 

   

 

   Frisbee
  Boxning
  Volleyboll
  Gymnastik 
  Friidrott
  Orientering
    

Postadress:
IK Ymer
Ymergården Jutabo
50790 Brämhult

Besöksadress:
Ymergården
50790 Brämhult

Kontakt:
Tel: 033248924
E-post: This is a mailto link

         Huvudsponsorer