Hoppa till sidans innehåll

Tipspromenader


 

Välkommen till Ymergårdens Tipspromenader!

Kommande promenad:  Söndag 7 januari i Facklans sken med P-gruppen som arrangör (med reservation för ändringar)

Tipspromenad 16.30-17.30

Extravinst lottas ut.

Servering 16.00-18.30 Välkomna!

Rätt rad och vinnare från senaste tipspromenaden hittar du nedan.

 

Söndag den 3 december 2017, Ymergården

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 97 vuxna   barn

Skiljefråga: 595  Barnrebus: Snart är julen här

Rätt rad;

1  X 1 X 2 2 X 2 X 1 JA JA JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Helgi Corbé

Gånghester

14

590

2.

Carina Lundberg

Borås

14

1011

3.

Benny Grahn

Borås

14

1190

4.

Carina Isaksson

Borås

13

580

5.

Kent Andersson

 

Borås

 

13

 

757

 Extravinst       Hans Arvidsson, Borås

 

Söndag den 26 november 2017, Ymergården

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 41 vuxna 6 barn

Skiljefråga: 1900  Barnrebus: Höstlöven är gula

Rätt rad;

2  X 1 2 2 2 X 2 1 2 JA NEJ NEJ NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niklas Tingsvik

Sparsör

15

-600

2.

Jonas Hedelin

Sandhult

14

+540

3.

Thomas Skoglund

Borås

14

-875

4.

Carina Isaksson

Borås

14

+1861

5.

Kent Andersson

 

Borås

 

14

 

+2659

 Extravinst       Martin Borg, Borås

 

Söndag den 19 november 2017, Ymergården

Arrangör: Frisbeesektionen:  Antal deltagare 57 vuxna 12 barn

Skiljefråga: 2600  Barnrebus: En tur till London

Rätt rad;

X  1 2 1 X 1 1 1 1 2 JA NEJ NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marlene Axelsson

Brämhult

15

1780

2.

Emma Hall

Brämhult

15

1300

3.

Linda Hall

Brämhult

15

1250

4.

Carina L Grahn

Borås

15

1200

4.

Benny Grahn

 

Borås

 

15

 

1200

 Extravinst       Linnea Lindberg, Borås

 

 

Söndag den 12 november 2017, Ymergården

Arrangör: Gymnastiksektionen:  Antal deltagare 86 vuxna 6 barn

Skiljefråga: 364  Barnrebus: Lilla spöket Laban

Rätt rad;

2  X X 1 X 2 2 X 1 1 JA JA NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Anders Lundström

Borås

14

375

2.

Anneli Svensson

Borås

14

341

3.

Carina Lundberg

Borås

13

362

4.

Hans Arvidsson

Borås

13

435

5.

Benny Grahn

 

Borås

 

12

 

356

 Extravinst       Lisa Statham, Borås

 

Söndag den 5 november 2017, Ymergården

Arrangör: Skidsektionen:  Antal deltagare 50 vuxna 2 barn

Skiljefråga: 7,21  Barnrebus: En pumpa på rymmen

Rätt rad;

2  X 2 2 2 X 2 2 2 1 NEJ JA NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Kent Andersson

Borås

15

6,30

2.

Lars-Olof Wallin

Borås

15

5,37

3.

Ludwig Andersson

Borås

15

4,50

4.

Margret Ångman

Borås

15

3,42

5.

Agneta Forsman

 

Borås

 

15

 

2,52

 Extravinst       Marie Åsén, Dalsjöfors

 

Söndag den 29 oktober 2017, Ymergården

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 110 vuxna 17 barn

Skiljefråga: 335  Barnrebus:

Rätt rad;

X  X 2 X 2 2 1 2 X 1 NEJ JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Jörgen Johansson

Borås

14

315

2.

Peder Svensson

Borgstena

14

450

3.

Elin Dahlström

Borås

13

362

4.

Håkan Hansson

Borås

13

470

5.

Hans Hjelmgren

 

Göteborg

 

13

 

500

 Extravinst       Carina Isaksson, Borås

 

Söndag den 22 oktober 2017, Ymergården

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 49 vuxna 5 barn

Skiljefråga: 903  Barnrebus: Löven dansar runt

Rätt rad;

2  2 X 1 2 1 1 1 2 2 NEJ NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Fredrik Engström

Sparsör

15

811

2.

Agneta Ingemarsson

Borås

13

850

3.

Susanna Ingemarsson

Borås

13

803

4.

Agneta Forsman

Borås

13

775

5.

Marianne Sandberg

 

Fristad

 

13

 

685

 Extravinst        Karin Willfors, Rydboholm

 

Söndag den 15 oktober 2017, Ymergården

Arrangör: MeninMotion:  Antal deltagare 128 vuxna 15 barn

Skiljefråga: 200  Barnrebus:

Rätt rad;

1  2 X X 1 2 2 1 1 X JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Kent Jogeland

Brämhult

15

210

2.

Andreas Sandberg

Fristad

15

238

3.

Richard Andersson

Borås

15

285

4.

Ingrid Horner

Brämhult

15

290

5.

Peter Sandberg

 

Borås

 

15

 

317

 Extravinst        Anneli Vilks, Kinnarumma

 

Söndag den 8 oktober 2017, Ymergården

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 75 vuxna 8 barn

Skiljefråga: 1083  Barnrebus: Gula löv i skogen

Rätt rad;

X  2 1 X X 1 1 2 2 1 JA JA JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marie Gabrielii

Brämnhult

15

734

2.

Kerstin Grähs

Borås

15

680

3.

Felicia Gabrielii Augustsson

Brämhult

15

502

4.

Siv Loorents

Borås

15

398

5.

Sofia Dahlgren

 

Borgstena

 

14

 

716

Extravinst

Thomas Skoglund

Borås

 

 

Söndag den 1 oktober 2017, Ymergården

Arrangör: Bowlingsektionen:  Antal deltagare 70 vuxna 9 barn

Skiljefråga: 142  Barnrebus: En vacker höstdag

Rätt rad;

X  1 X 2 1 X 2 X 1  2 NEJ JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Agneta Forsman

Borås

15

142

2.

Margrete Ångman

Borås

15

147

3.

Jörgen Johansson

Borås

15

110

4.

Boris Jönsson

Brämhult

15

110

5.

Barbro Larsson

 

Borås

 

15

 

97

Extravinst

Elin Trimmel

Brämhult

 

 

Söndag den 24 september 2017, Ymergården

Arrangör: P-gruppen : Antal deltagare 63 vuxna 12 barn

Rätt rad;

Skiljefråga: 139  Barnrebus: Skrutt samlar löv

 2  1  1  X X 2 1  2 X  2 NEJ  NEJ JA JA

 JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

P-Å Wallin

Borås

15

112

2.

Clas Eriksson

Borås

15

110

3.

Robert Dahl

Borås

15

89

4.

Lars Olof Wallin

Borås

15

237

5.

Christer Lundgren

 

Borås

 

14

 

138

Extravinst

Carina Elfving

Borås

 

 

Söndag den 17 april 2017, Ymergården

Arrangör: P-gruppen : Antal deltagare 44 vuxna 6 barn

Rätt rad;

1 2 1 2 X 1 2 1 X 2 JA JA JA NEJ JA

Skiljefråga: 90  Barnrebus: Bamse är starkast

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marianne Ringborg

Borås

14

72

2.

Bosse Ringborg

Borås

14

69

3.

Tomas Kjellberg

Borås

13

91

4.

Stig Gustafsson

Brämhult

13

88

5.

Christer Lundgren

 

Borås

 

13

 

93

Extravinst

Marie Isacsson

Borås

 

 

 

Söndag den 9 april 2017, Ymergården Jubileumspromenad

Arrangör: MenInMotion : Antal deltagare 118 vuxna 10 barn

Rätt rad;

X 1 2 1 1 X 2 1 X 2 JA NEJ JA NEJ JA

Skiljefråga: 103,1  Barnrebus:

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niklas Tingsvik

Sparsör

15

102

2.

Agneta Höög

Borås

15

101,7

3.

Lars-Olof Wallin

Borås

15

106,5

4.

Kerstin Grähs

Borås

15

107,7

5.

Kjell Nyberg

 

Borås

 

15

 

98

Extravinst

Mana Piravogi

Borås

 

 6 jubileumströjor delades ut bland deltagarna

 

Söndag den 2 april 2017, Ymergården

Arrangör: MenInMotion : Antal deltagare 61 vuxna 2 barn

Rätt rad;

1 X X 1 2 1 2 X X 2 NEJ JA NEJ NEJ JA

Skiljefråga: 681  Barnrebus: Hajen simmar fort

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Göran Johansson

Borås

15

679

2.

Lars-Olof Wallin

Borås

15

687

3.

Kjell Nyberg

Borås

15

674

4.

Jörgen Johansson

Borås

15

699

5.

Hans Arvidsson

 

Borås

 

15

 

655

Extravinst

Ingela Andersson

Borås

 

 

Söndag den 26 mars 2017, Ymergården

Arrangör: Gymnastiksektionen : Antal deltagare 81 vuxna 5 barn

Rätt rad;

1 2 2 X 2 X X 2 1 1 JA JA NEJ NEJ NEJ

Skiljefråga: 106  Barnrebus: Snart är solen här

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Tova-Li Nordin

 Bredared

14

90

2.

Kerstin Grähs

Borås

14

82

3.

Margarete Ångman

Borås

14

132

4.

Jessica Johansson

Borås

14

150

5.

Agneta Forsman

 

Borås

 

14

 

183

Extravinst

Claes Eriksson

Borås

 

 

Söndag den 19 mars 2017, Ymergården

Arrangör: Bowlingsektionen : Antal deltagare 86 vuxna 10 barn

Rätt rad;

X 1 2 X X 1 X X X 1 NEJ JA JA JA JA

Skiljefråga: 167,5  Barnrebus: Snart är våren här

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niklas Tingsvik

 Sparsör

15

193

2.

Jörgen Johansson

Borås

15

112

3.

Jim Alfredsson

Gånghester

15

83

3.

Barbro Larsson

Borås

15

83

5.

Agneta Forsman

 

Borås

 

14

 

183

Extravinst

Magnus Johansson

Borås

 

 

Söndag den 12 mars 2017, Ymergården

Arrangör: Bowlingsektionen : Antal deltagare 92 vuxna 11 barn

Rätt rad;

1 X 1 X 2 2 2 2 1 X JA NEJ JA NEJ NEJ

Skiljefråga: 1652  Barnrebus: Barn gillar Bamse

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Thomas Johansson

 Borås

15

1610

2.

Jessica Johansson

Borås

15

1529

3.

Agneta Forsman

Borås

15

1480

4.

Kristina Helin

Borås

15

1257

5.

Helgi Corbé

 

Gånghester

 

15

 

1110

Extravinst

Jim Alfredsson

Gånghester

 

 

Söndag den 5 mars 2017, Ymergården

Arrangör: Orienteringssektionen : Antal deltagare 37 vuxna 6 barn

Rätt rad;

2 X X X 2 1 X X X X NEJ NEJ JA NEJ JA

Skiljefråga: 75  Barnrebus: Melodifestivalen

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Fredrik G

 

14

74

2.

Niklas Tingsvik

Sparsör

12

98

3.

Ulf Sandblom

Borås

12

104

4.

Marita Jörkander

Dalsjöfors

11

83

5.

Susanna Ingemarsson

 

Borås

 

11

 

93

Extravinst

Anders Reinhold

Borås

 

 

 

Söndag den 19/2 2017, Ymergården

Arrangör:Orienteringssektionen : Antal deltagare 57 vuxna 5 barn

Rätt rad;

1 2 2 1 2 1 1 2 X 2 NEJ JA NEJ JA NEJ

Skiljefråga: 360  Barnrebus: Pokemonspelaren

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

P-Å Wallin

Borås

15

357

2.

Lars-Olof Wallin

Borås

15

350

2.

Agneta Höög

Borås

15

350

4.

Thomas Skoglund

Borås

15

346

5.

Göran Johansson

Borås

15

338

Extravinst

Jim Alfredsson

Gånghester

 

 

 

Söndag den 5/2 2017, Ymergården

Arrangör:Orienteringssektionen : Antal deltagare 95 vuxna 7 barn

Rätt rad;

2 1 1 X 1 X 2 X X 1 NEJ NEJ NEJ JA JA

Skiljefråga: 279  Barnrebus: Karius och Bactus

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Bernt Bonerfält

Borås

15

270

2.

Nils Linderoth

Borås

15

450

3.

Kjell Vågnelid

Brämhult

14

287

4.

Madeleine Vågnelid

Ystad

14

290

5.

Inger Vågnelid

Brämhult

14

292

Extravinst

Börje Adriansson

Borås

 

 

 

Söndag den 29/1 2017, Ymergården

Arrangör:Orienteringssektionen : Antal deltagare 96 vuxna 13 barn

Rätt rad;

1 X 1 1 X 1 2 2 1 1 NEJ NEJ NEJ JA NEJ

Skiljefråga: 11:46  Barnrebus: Ge fåglarna fröer

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marje Altsten

Borås

14

8:50

2.

Bengt Hederén

Viskafors

14

6:95

3.

Jan-Olof Andersson

Borås

13

11:03

4.

Agne Brofjärd

Borås

13

12:20

5.

Per Blomqvist

Borås

13

10:50

Extravinst

Tommy Axebrink

Äspered

 

 

 

Söndag den 22/1 2017, Ymergården

Arrangör:Orienteringssektionen : Antal deltagare 56 vuxna 13 barn

Rätt rad;

1 X 2 2 X 1 1 X X 2 JA JA JA JA NEJ

Skiljefråga: 217  Barnrebus: Vi åker pulka i snö

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Margréte Ångman

Borås

15

201

2.

Helgi Corbé

Gånghester

14

210

3.

Marianne Sandberg

Fristad

14

209

4.

Ida Jogeland

Borås

14

250

5.

Agneta Forsman

Borås

14

175

Extravinst

Susanna Ingemarsson

Borås

 

 

 

 

Söndag den 15/1 2017, Ymergården

Arrangör:Bowlingsektionen : Antal deltagare 100 vuxna 15 barn

Rätt rad;

2 1 X 2 1 1 X X 1 X JA JA JA NEJ JA

Skiljefråga: 107  Barnrebus: Barnen älskar snö

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Carina Lundberg Gran

Borås

15

91

2.

Benny Larsson

Borås

15

83

3.

Benny Grahn

Borås

15

79

4.

Lena Larsson

Borås

15

78

5.

Peder Westman

Borås

14

120

Extravinst

Marita Jansson

Dalsjöfors

 

 

 

Söndag den 8/1 2017, Ymergården

Arrangör: P-gruppen : Antal deltagare 104 vuxna 27 barn

Rätt rad;

1 1 X 2 1 X X 2 X 2 JA JA JA NEJ NEJ

Skiljefråga: 140  Barnrebus: Tomten har åkt hem

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marianne Pettersson

Sandared

14

490

2.

Johan Jinnedal

Borås

13

167

3.

Lars-E Pettersson

Sandared

13

178

4.

Claes Eriksson

Borås

12

140

5.

Malin Hansson

Brämhult

12

130

Extravinst

Dennis Widenqvist

 Borås

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------

Uppdaterad: 2017-12-05 11:07
Skribent: Marita Andersson
Idrottsklubben Ymer

Kontakt kansli
Ymergården (kartlänk)
tel. 033-248924
This is a mailto link
 
Postadress
IK Ymer
507 90 Brämhult
 
Huvud/Guldsponsorer

 
Arrangemang

Boka upp 20 oktober 2018 i er kalender. Mer info kommer :-)  !!!



Ymers jubileumsmarsch


 

Postadress:
IK Ymer
Ymergården Jutabo
50790 Brämhult

Besöksadress:
Ymergården
50790 Brämhult

Kontakt:
Tel: 033-248924
E-post: This is a mailto link