Hoppa till sidans innehåll

Tipspromenader


 

VÅRA TIPSPROMENADER ÄR TILLSVIDARE INSTÄLLDA PGA NYA RESTRIKTIONER I FRÅGA OM COVID 19!!! TA HAND OM ER.

 

Välkommen till Ymergårdens tipspromenader!

Höstens tipspromenader 2020: 20 september, 27 september, 4 oktober, 11 oktober, 18 oktober, 25 oktober, 1 november, 8 november, 15 november, 22 november, 29 november

Med reservation för ändringar.

Angående Covid 19: Vi rekommenderar att ta med egen penna. Vid kontantbetalning är det jättebra om ni har jämna pengar, men allra helst vill vi att ni använder Swish.

Kommande promenad söndagen den 1 november:

Tipspromenad kl 9.30-12.00

Serveringen utomhus öppen från kl 10.00

Välkomna!

Extravinst lottas ut.

Rätt rad och vinnare från senaste tipspromenaden hittar du nedan.

 

Söndag 25 oktober 2020, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 51 vuxna   9  barn

Skiljefråga: 127   Barnrebus: Alla löven faller

Rätt rad;

1 X 2 2 1 2 1 X 2 X JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Karin Wiik Borås

14

97

2.

Judith Tingsvik

Sparsör

14

94

3.

Birgitta Carneskog

Brämhult

14 88

4.

Per-Åke Wallin

Borås

12

135

5.

Jöran Eriksson

 

Borås

 

12

 

137

 

Extravinst   Thomas Skoglund, Borås

 

Söndag 18 oktober 2020, Ymergården 

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 107 vuxna     barn

Skiljefråga: 74   Barnrebus: Puh gillar honung

Rätt rad;

X 1 2 2 1 2 X 2 2 1 NEJ JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Ann Wilson Borås

15

83

2.

Lars Broberg

Frufällan

15

196

3.

Clas Eriksson

Borås

14 68

4.

Robert Dahl

Borås

14

87

5.

Johanna Marie Borg

 

Borås

 

14

 

57

 

Extravinst   Ingela Andersson, Borås

 

Söndag 11oktober 2020, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 64 vuxna   10 barn

Skiljefråga: 860   Barnrebus: Nu är det höst igen

Rätt rad;

X X 2 X 1 1 2 1 X 2 JA NEJ NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Lars Broberg Frufällan

15

812

2.

Barbro Larsson

Borås

15

909

3.

Katja Fihn

Frufällan

15 810

4.

Judith Tingsvik

Sparsör

15

983

5.

Kent Fihn

 

Frufällan

 

15

 

731

 

Extravinst   IB Theander, Frufällan

 

Söndag 4 oktober 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 61 vuxna   10 barn

Skiljefråga: 82 gram    Barnrebus: Fröer är ekorrmat

Rätt rad;

X 1 2 X 2 X 1 1 2 X JA JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Thomas Svensson Borås

14

80

2.

Per Åke Wallin

Borås

14

85

3.

Robert Karlsson

Borås

14 248

4.

Stefan Sehlin

Borås

14

250

5.

Carina Isaksson

 

Borås

 

14

 

290

 

Extravinst   Helena Johansson, Brämhult

 

Söndag 27 september 2020, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 52 vuxna   8 barn

Skiljefråga: 222 cm    Barnrebus: Hösten har kommit

Rätt rad;

1 2 X X 1 1 1 X 2 1 JA NEJ NEJ JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Kenneth Tingsvik

Jöran Eriksson

Sparsör

Borås

15

15        

233

233

3.

Boris Jönsson

Brämhult

15

197

4.

Inger Jönsson

Brämhult

15 155

5.

Kent Fihn

Frufällan

15

152 

6.

Katja Fihn

Frufällan

15

 

130

Extravinst   Kent Andersson, Borås

 

Söndag 15 mars 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 59 vuxna   4 barn

Skiljefråga: 198     Barnrebus: Bamse jagar skutt

Rätt rad;

1 X X 1 2 X 2 2 1 X NEJ JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niklas Lundgren Borås

14

188

2.

Sabrina Peroti

Borås

14

282

3.

Ingela Andersson

Borås

14 325

4.

Elisabeth Ullberg

Dalsjöfors

14

382

5.

Lars Broberg

Jenny Tingsvik

Frufällan

Sparsör

 

13

 13

256

256

Extravinst   Anita Bergqvist, Gånghester

 

Söndag 8 mars 2020, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 71 vuxna   10 barn

Skiljefråga: 219     Barnrebus: Idag är det söndag

Rätt rad;

X 2 2 1 2 1 X 2 1 X JA JA NEJ JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niclas Höök Fristad

15

203

2.

Erika Sandström

Borås

14

165

3.

Robert Dahl

Borås

13 227

4.

Susanna Ingemarsson

Borås

13

241

5.

Lena Claesson

Stockholm

 

13

 

192

Extravinst    Leif Eriksson, Borås

 

Söndag 1 mars 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 24 vuxna   5 barn

Skiljefråga: 1533     Barnrebus: Sol och snö är fint

Rätt rad;

1 2 X X 1 1 2 1 X X JA NEJ JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marjatta Kantola Borås

14

1500

2.

Rolf Granath

Borås

14

1400

3.

Christoffer Lukaz

Borås

14 1700

4.

Camilla Hagelberg

Brämhult

14

1350

5.

Patrik Kallin

Borås

 

14

 

3481

Extravinst    Helena Johansson, Brämhult

 

Söndag 23 februari 2020, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 32 vuxna   5 barn

Skiljefråga: 240     Barnrebus: Börja träna i Ymer

Rätt rad;

1 X 1 X 1 2 2 1 1 1 JA JA NEJ NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Lena Nilsson Borås

15

227

2.

Marie Granden

Brämhult

15

220

3.

Göran Johansson

Sparsör

15 267

4.

Marjatta Kantola

Borås

14

210

5.

Bo-Lennart Johansson

Borås

 

14

 

275

Extravinst    Gustaf Lundström, Borås

 

 

Söndag 16 februari 2020, Ymergården 

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 3 vuxna   0 barn

Skiljefråga: 1620     Barnrebus: Bamse äter honung

Rätt rad;

2 1 X 1 1 X X X 1 2 JA NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Anders Kumlin Brämhult

11

1515

2.

Lars Kronquist

Borås

10

3050

3.

Kjell Åke Ekman

Borås

8

1493

4.

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

Extravinst     

 

Söndag 9 februari 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 72 vuxna   12 barn

Skiljefråga: 473     Barnrebus: Bamse åker skidor

Rätt rad;

1 X 2 1 2 2 2 1 2 2 JA NEJ NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Andreas Christiansen Bredared

15

437

2.

Torbjörn Claesson

Brämhult

15

422

3.

Kjell Nyberg

Borås

15

338

4.

P-Å Wallin

Borås

15

285

5.

Ingrid Horner

Brämhult

 

 15

 

 684

Extravinst     Ingela Andersson, Borås

 

 

Söndag 26 januari 2020, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 95 vuxna   25 barn

Skiljefråga: 1011     Barnrebus: Födelsedagsfest

Rätt rad;

2 X 2 X 1 1 X X 2 X JA JA NEJ NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Anders Jonsson Brämhult

15

641

2.

Robert Dahl

Borås

14

1000

3.

Peter Maksinen

Sandared

14

1000

4.

Rolf Granath

Borås

14

1000

5.

Henrik Söderström

Borås

 

 14

 

 1250

Extravinst     Ida Jogeland, Borås

 

Söndag 19 januari 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 108 vuxna   23 barn

Skiljefråga: 477     Barnrebus: Ingen snö i vinter

Rätt rad;

1 X 2 2 1 1 1 2 X X NEJ JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Tomas Kjellberg Borås

15

227

2.

Tine Kjellberg

Borås

15

223

3.

Lena Lundgren

Ljung

14

360

4.

Susanne Blomqvist

Borås

14

602

5.

Suzanne Harden Thor

Dannike

 

14

 

350

Extravinst     Thomas Christensson, Borås

 

 

Söndag 12 januari 2020, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 86 vuxna   15 barn

Skiljefråga: 112     Barnrebus: Nu blir det vinter

Rätt rad;

X X 2 2 1 1 X 1 2 1 JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Richard Andersson Borås

14

85

2.

Kent Andersson

Borås

13

102

3.

Morgan Särnbäck

Sandared

13

123

4.

Tommy Josefsson

Borås

13

 

5.

Frida Mårtensson

Borås

 

12

 

113

Extravinst     Ingela Andersson, Borås

 

Måndag 6 januari 2020, Ymergården 

Arrangör:P-gruppen:  Antal deltagare 153 vuxna   28 barn

Skiljefråga: 139     Barnrebus: Tomten har åkt hem

Rätt rad;

X 2 X 1 2 1 X X 1 1 JA JA JA NEJ

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Tomas Göransson Borås

15

114

2.

Tobias Ragnarsson

Brämhult

15

94

3.

Caroline Swedengren

Sexdrega

14

132

4.

Lars Broberg

Frufällan

14

148

5.

Mia Solhage

Borås

 

14

 

162

Extravinst     Boris Jönsson, Brämhult

 

Söndag 1 december 2019, Ymergården 

Arrangör:Motionssektionen:  Antal deltagare 132 vuxna    barn

Skiljefråga: 166     Barnrebus: Tomten är här idag

Rätt rad;

2 1 X 1 2 2 2 1 1 X JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Gunvor Holm Brämhult

14

132

2.

Per Liljegren

Borås

13

176

3.

Helena Liljegren

Borås

13

153

4.

Stefan Hall

Brämhult

13

144

5.

Staffan Kropp

Borås

 

13

 

132

Extravinst     Susanna Ingemarsson

 

 

 

Söndag 24 november 2019, Ymergården 

Arrangör:Meninmotion:  Antal deltagare 107 vuxna  17 barn

Skiljefråga: 140     Barnrebus: Snart är julen här

Rätt rad;

X 2 2 1 1 1 X 2 2 1 NEJ JA JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Judith Tingsvik Sparsör

15

189

2.

Eva Andreasson

Brämhult

13

101

3.

Lars-Gunnar Andreasson

Brämhult

13

166

4.

Lennart Brännmark

Borås

12

144

5.

Claes Svensson

Dalsjöfors

 

12

 

123

Extravinst     Maria Johansson, Borås

 

Söndag 17 november 2019, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 19 vuxna  3 barn

Skiljefråga: 226     Barnrebus: Bamse åker skidor

Rätt rad;

X 2 2 1 2 1 X 2 1 X JA JA JA JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marie Sehlin Borås

13

175

2.

Stefan Sehlin

Borås

12

150

3.

Lena Gustafsson

Borås

11

224

4.

Emma Kallin

Borås

11

185

5.

Jim Alfredsson

Gånghester

 

11

 

170

Extravinst     Toni Saarenpää, Borås

 

Söndag 10 november 2019, Ymergården 

Arrangör: Gymnastiksektionen:  Antal deltagare 110 vuxna  10 barn

Skiljefråga: 21     Barnrebus: Lilla spöket Laban

Rätt rad;

1 X 2 2 1 2 X X 1 1 JA JA NEJ JA

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Jenny Tingsvik Sparsör

14

5

2.

Lotta André

Borås

14

89

3.

Magdalena Jacobsson

Fristad

13

12

3.

Julia Jacobsson

Borås

13

12

5.

Mikael Edvardsson

Aplared

 

13

 

3,9

 Extravinst     Jennifer Tydén, Brämhult

 

Söndag 3 november 2019, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  10 barn

Skiljefråga: 83     Barnrebus: Lektionstiderna

Rätt rad;

2 2 1 X 1 1 1 1 X 2 JA NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Stefan Lind Dalsjöfors

12

68

2.

Staffan Kropp

Borås

12

56

3.

Kent Andersson

Borås

12

157

4.

Lars Broberg

Frufällan

11

72

5.

Lars Staf

Brämhult

 

11

 

94

 Extravinst     Per-Anders Kumlin, Västra Frölunda

 

Söndag 27 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Motionssektionen:  Antal deltagare 101 vuxna  9 barn

Skiljefråga: 216     Barnrebus: Höstlöven faller

Rätt rad;

X 2 X 1 X 2 1 2 2 1 JA NEJ NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Siv Lourents Borås

15

222

2.

Oscar Andersson

Borås

15

245

3.

Kerstin Grähs

Borås

15

82

4.

Hampus Erlandsson

Borås

14

207

5.

Moa Grantz

Borås

 

14

 

223

 Extravinst     Stefan Kropp, Borås

 

Söndag 20 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  23 barn

Skiljefråga: 1419     Barnrebus: Lille Skutt sover

Rätt rad;

X 1 1 1 X 1 2 X 2 2 JA JA NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marjatta Kantola Borås

14

1990

2.

Rolf Granath

Borås

14

2040

3.

Ellen Öjerhed

Brämhult

14

66

4.

Hans Bengtsson

Brämhult

13

1365

5.

Göran Ekengren

Borås

 

13

 

1201

 Extravinst     Carina Westberg, Borås

 

 

 Extravinst     Carina Westberg, Borås

 

Söndag 20 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 105 vuxna  23 barn

Skiljefråga: 1419     Barnrebus: Lille Skutt sover

Rätt rad;

X 1 1 1 X 1 2 X 2 2 JA JA NEJ NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Marjatta Kantola Borås

14

1990

2.

Rolf Granath

Borås

14

2040

3.

Ellen Öjerhed

Brämhult

14

66

4.

Hans Bengtsson

Brämhult

13

1365

5.

Göran Ekengren

Borås

 

13

 

1201

 Extravinst     Carina Westberg, Borås

 

Söndag 13 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 82 vuxna  9 barn

Skiljefråga: 72     Barnrebus: Pippi Långstrump

Rätt rad;

2 1 1 X 1 2 1 X X 2 JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Mikael Edvardsson Aplared

15

73

2.

Margrete Ångman

Borås

15

70

3.

Agneta Forsman

Borås

15

78

4.

Jenny Tingsvik

Sparsör

15

61

5.

Stefan Lind

Dalsjöfors

 

14

 

68

 Extravinst     Hans Bengtsson, Brämhult

 

Söndag 6 oktober 2019, Ymergården 

Arrangör: Orienteringssektionen:  Antal deltagare 115 vuxna  19 barn

Skiljefråga: 77  Barnrebus: Bamse cyklar fort

Rätt rad;

2 1 X 2 1 X X 1 1 X JA NEJ JA NEJ

JA

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

LO Nordberg Borås

15

77

1.

Bernt Bonerfält

Borås

15

77

3.

Daniel Ekman

Borås

15

78

4.

Lars-Olof Wallin

Borås

15

73

5.

Sara Danfelter

Borås

 

15

 

70

 Extravinst     Karina Andersson Fagerfjäll

 

Söndag 29 september 2019, Ymergården 

Arrangör: Boulesektionen:  Antal deltagare 64 vuxna  10  barn

Skiljefråga: 90  Barnrebus: Barnens promenad

Rätt rad;

2 X X X 1 2 1 2 2 X JA NEJ JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Niklas Tingsvik Sparsör

15

125

2.

Jenny Tingsvik

Sparsör

15

153

3.

Carina Svensson

Borgstena

14

73

4.

Henric Samuelsson

Gånghester

14

174

5.

Kerstin Samuelsson

Gånghester

 

14

 

423

 Extravinst     Inger Johansson, Borås

 

 

Söndag 22 september 2019, Ymergården 

Arrangör: P-gruppen:  Antal deltagare 63 vuxna  16  barn

Skiljefråga: 110  Barnrebus: Hösten är här igen

Rätt rad;

2 1 1 X 2 X X 2 2 1 JA JA JA JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Hans Bengtsson Brämhult

15

82

2.

I-B Johansson

Brämhult

14

102

3.

Lars-O Johansson

Brämhult

14

97

4.

Ingela Andersson

Borås

14

130

5.

Thomas Svensson

Borås

 

13

 

125

 Extravinst     Rune Andersson, Borås

 

Måndag 22 april 2019, Ymergården 

Arrangör: Meninmotion:  Antal deltagare 56 vuxna  18  barn

Skiljefråga: 566  Barnrebus: Påskägg med godis

Rätt rad;

2 1 2 2 X X 1 X X 1 JA JA NEJ JA

NEJ

 

Vinnare

Hemort

Rätt

Skiljefråga

1.

Barbro Broberg Frufällan

15

705

2.

Agnetha Forsman

Borås

15

888

3.

Margarete Ångman

Borås

15

1010

4.

Lena Bennet

Borås

14

680

5.

Jan Bennet

Borås

 

14

 

807

 Extravinst     Thomas Svensson, Borås

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------

Uppdaterad: 21 FEB 2020 12:25 Skribent: Marita Andersson
.

 

Idrottklubben Ymer

 

 

Ymergården (kartlänk)      

tel. 033-248924    
This is a mailto link

Postadress
Ymergården, Jutabo 
507 90 Borås

 

 

Facebooksidor

 

   

 

   Frisbee
  Boxning
  Volleyboll
  Gymnastik 
  Friidrott
  Orientering
    

Postadress:
IK Ymer
Ymergården Jutabo
50790 Brämhult

Besöksadress:
Ymergården
50790 Brämhult

Kontakt:
Tel: 033248924
E-post: This is a mailto link

         Huvudsponsorer