Det blev många som stod och gapade när man såg resultaten från finalen av 100 meter häck från ”
WACT Bronze EA - IFAM Outdoor” som avgjordes i belgiska Bryssel på söndags eftermiddagen.
När resultaten tickar upp så visar det sig att Julia Wennersten var fyra i finalen och det på sagolika tiden 13,26 – PERSONBÄSTA.
Men då visste man inte om att hon redan vunnit sitt försöksheat en stund tidigare på 13,12 – så tiden 13,26 var ”bara” hennes näst bästa.
Nu är Julia alltså nummer sju i Sverige genom tiderna på 100 meter häck.
1 Ludmila Engqusti, IFK Lidingö 12,47
2 Susanna Kallur, Falu IK 12,49
3 Jenny Kallur, Falu IK 12,85
4 Lovisa Karlsson, Högby IF 13,08
5 Maja Mainsbach, IFK Lund 13,09
6 Elin Westerlund, Spårvägens FK 13,11
7 Julia Wennersten, IK Ymer 13,12
Men tiden 13,12 var inte bara personbästa för Julia utan också klubbrekord för Ymer friidrott och distriktsrekord för Västsvenska Det gör att Julia nu har ett tionde bästa på 13,66...något som lär förbättras under säsongen. Den nya tekniken som hon och Carina jobbande med under hösten ger nu ett riktigt utslag.
På sin tiobästalista har hon två lopp i Borås (13,48/13,59) – ett lopp i -1,4 och ett +1,4. Ryavallen som det i alla fall innan det bryggdes en massa högre hus näst intill var 100%-iga när det gällde medvind i löpning. Men nu också två lopp från Bryssel 13,12 och 13,26.
Tiden är den näst snabbast i Sverige i år. Bara IFK Lunds Maja Maunsbach med 13,09 borta i Louisiana, USA är före.
Finalen på 100 meter häck i Bryssel vanns av danskan Mette Graversgaard på 13,08 före hemmatjejen Noor Koekelkoren på 13,19 och Mira Groot från Nederländerna på 13,24 samt JULIA som fyra på 13,26, En mycket viktig och meriterande placering i en rankinggivande tävling.
Detta var ta mig tusan den bästa starten på en säsongen man kunde önska sig. TACK JULIA!
Text: Hasse Sjögren