SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Idrottsklubben Ymer

Ymers alla SM-vinnare på seniorsidan

Fler bilder (+9) >>

 

 

Totalt antal mästerskap    
Boxning 8  
Cykel 23  
Discgolf 4  
Friidrott 86  
Handboll 1  
Skidor 4  
Triathlon 1  
Summa: 127  
     
Boxning    
Thure Ahlqvist 1929 Bantam
Harry Åstrand 1939 Welter
Harry Åstrand 1940 Welter
Björn Hagert 1960 Bantam
Ari Alanenpää 1982 Flugvikt
Ari Alanenpää 1984 Flugvikt
Martin Axelsson 2007 Tungvikt
Linda Larsson 2017 57 kg
     
Cykel    
Harry Snell 1944 320 km (Mälaren runt)
Harry Snell 1944 150 km
Harry Snell 1945 50 km
Harry Snell 1945 320 km (Mälaren runt)
Nils Johansson 1946 150 km
Johansson, Snell, Nilsson 1946 150 km lag
Harry Snell 1946 250 km
Snell, Johansson, Nilsson 1946 250 km lag
Johansson, Lundgren, Snell 1947 Stafett
Harry Snell 1947 250 km
Harry Snell  1948 150 km
Harry Snell 1948 250 km
Snell, Johansson, Nilsson 1948 150 km lag
Snell, Johansson, Nilsson 1948 250 km lag
Johansson, Nilsson, Snell 1948 Stafett
Harry Snell 1950 150 km
Elisabeth Höglund 1971 30 km tempo
Höglund, Bodelid, Bengtsson 1971 30 km lag
Elisabeth Höglund 1972 30 km tempo
Höglund, Bengtsson, Bodelid 1972 30 km lag
Marja-Leena Huhteniemi 1973 30 km tempo
Huhteniemi, Carlsson, Höglund 1973

30 km lag

Tullikki Jahre 1973 60 km linje
     
Discgolf    
Linus Carlsson 2021 Individuellt
Linus Carlsson 2021 Par
Linus Carlsson, Pelle Carlsson, Josef 2021 Lag
Berg Jonathan Hansson, Tobias     
SöderQvist    
Pelle Carlsson, Josef Berg, Dennis  2022 Lag
Augustsson, Olle Fröjdlund, Linus     
Axelsson    
     
Friidrott    
Olle Pettersson 1934 1500 m
Gösta Jacobsson 1944 Terräng 8000 m
Gösta Jacobsson 1948 Terräng 8000 m
Jenny Carlsson 1950 800 m
Maij Andersson 1950 Längd
Jenny Carlsson 1951 800 m
Jenny Carlsson 1952 800 m
Maij Andersson 1952 80 m häck
May Hjertberg 1952 Femkamp
Maij Andersson, May Hjertberg 1952 Stafett 4x100 m
Marianne Larsson, Gerd Svensson    
Jenny Carlsson 1953 800 m
May Hjertberg, Marianne Johansson, 1953 Stafett 4x100 m
Marianne Larsson, Gerd Svensson    
Jenny Carlsson 1954 800 m
May Hjertberg, Marianne Johansson, 1954 Stafett 4x100 m
Marianne Larsson, Gerd Svensson    
Jenny Carlsson 1955 800 m
Gerd Svensson, Marianne Johansson, 1955 Stafett 4x100 m
Maij Andersson, May Hjertberg    
Gerd Svensson, Marianne Johansson, 1956 Stafett 4x100 m
May Hjertberg, Maij Andersson    
Gerd Svensson, Marianne Johansson, 1956 Stafett 4x200 m
May Hjertberg, Maij Andersson    
Ronny Sunesson, Åke Wester 1956 Stafett 4x400 m
Lars Andersson, Ronny Thorell    
Sven Lorentzon, Tore Falk, Bertil  1956 Stafett 4x1500 m
Bengtsson, Rolf Lindgren    
Gerd Svensson, Barbro Bäcklund, 1957 Stafett 4x200 m
Marianne Johansson, May Hjertberg    
U-B Wieslander, M Hjrtberg, 1958 Stafett 4x100 m
R-M Öhlander, M Johansson    
U-B Wieslander, M Hjertberg, 1958 Stafett 4x200 m
R-M Öhlander, M Johansson    
Ulla-Britt Wieslander 1959 100 m
Ull-Britt Wieslander 1959 200 m
Britt Johansson 1959 spjut
U-B Wieslander, M Johansson 1959 4x100 m
R-M Öhlander, M Samuelsson    
U-B Wieslander, M Johansson 1959 4x200 m
M Hjertberg, R-M Öhlander    
Ull-Britt Wieslander 1960 100 m
Ull-Britt Wieslander 1960 200 m
Ull-Britt Wieslander 1960 80 m häck
Britt Johansson, R-M Öhlander, 1960 Stafett 4x 100 m
M Hjertberg, U-B Wieslander    
B Johansson, R-M Öhlander, 1960 Stafett 4x200 m
M Hjertberg, U-B Wieslander    
Ull-Britt Wieslander 1961 100 m
Ull-Britt Wieslander 1961 80 m häck
Lena Kindberg 1962 Femkamp
Leif Andersson 1962 Tiokamp
Ull-Britt Wieslander 1963 100 m
Ull-Britt Wieslander 1963 200 m
Ull-Britt Wieslander 1963 80 m häck
Lena Kindberg 1963 Femkamp
Ull-Britt Wieslander 1964 100 m
Ull-Britt Wieslander 1964 200 m
Ull-Britt Wieslander 1964 80 m häck
Ull-Britt Wieslander 1965 100 m
Ull-Britt Wieslander 1966 80 m häck
Börje Johansson  1967 Tresteg
Ulla-Britt Wieslander 1967 100m
Ulla-Britt Wieslander 1967 200m
Börje Johansson 1967 Tresteg
Bo Andreasson, Göran Bengtsson, 1971 Terräng 12 000 m lag
Per-Olof Dahlman,     
Bo Andreasson, Bengt Lagersson,  1972 Terräng 4 000 m lag
Jan Svensson    
Göran Bengtsson, Kjell-Erik Ståhl, 1973 Terräng 4 000 m lag
Bo Andreasson    
Anders Westberg 1974 1500 m
Göran Säwemark, Göran Bengtsson, 1974 Stafett 4x1500 m
Ingemar Skyldeberg, Anders Westberg    
Göran Bengtsson 1975 10 000 m
Göran Bengtsson 1976 25 000 m
Peter Häggström 1997 längd inne
Anna Pettersson 1997 60 m häck inne
Peter Häggström 1998 längd
Cecilia Nilsson 1998 slägga
Peter Häggström 1999 längd
Cecilia Nilsson 1999 slägga
Peter Häggström 2000 längd inne
Peter Häggström 2000 längd 
Cecilia Nilsson 2000 slägga
Peter Häggström 2001 längd inne
Camilla Nyqvist 2001  800 m
Anna Pettersson 2001 100 m häck
Cecilia Nilsson 2001 slägga
Anna Pettersson 2002 60 m häck inne
Camilla Nyqvist 2002  800 m inne
Cecilia Nilsson 2002 slägga
Camilla Nyqvist 2003  800 m 
Cecilia Nilsson 2003 slägga
Camilla Nyqvist 2004  800 m inne
Cecilia Nilsson 2004 slägga
Cecilia Nilsson 2004  vikt inne
Cecilia Nilsson 2005 vikt inne
Matilda Hultgren 2010 200m inne
Andreas Carlsson 2016 höjd
Andreas Carlsson 2017 höjd inne
Andreas Carlsson 2019 höjd inne
Andreas Carlsson 2019 höjd
Julia Wennersten 2021 60 m häck inne
Julia Wennersten 2022 60 m häck inne
     
Handboll    
Damer 1962 Inomhus
Doria Andersson, Aslaug Asp,    
Stina Eksell, Siv Hernqvist,    
Ingegerd Johansson, Marita     
Johansson, Gun Kapare, Evy    
Lindström, Reine Odén,    
Inga Lill Olausson, Gullan    
Ottosson    
     
Skidor    
Meeri Bodelid 1971 5 km
Meeri Bodelid 1971 10 km
Meeri Bodelid 1972 5 km
Meeri Bodelid 1974 10 km
     
Triathlon    
Jonas Colting 2003 Långdistans
     
     
     
     
     

 

 
Våra huvudsponsorer
Våra sponsorer
Våra samarbetspartners